Na uvodnem posvetu projekta »DD – dostojno delo«, ki je potekal 30. maja v Ljubljani, so mladinski delavci v skupinah govorili o tem, kaj je zanje dostojno delo in kako se spopadajo s prekarnostjo v sektorju. Kot so ugotavljali, delo v mladinskem sektorju zadovoljuje notranje potrebe, ker se dojema kot stil življenja, ne plača pa najemnine.

Sodelujoči na posvetu, med katerimi so prevladovali mladinski delavci, so na vprašanje, kaj je zanje dostojno delo, najpogosteje odgovorili, da je to pogodba o zaposlitvi za nedoločen čas. Med odgovori so sledili pošteno plačilo, urejeno zavarovanje, plačan dopust in urejeni delovni odnosi. 

Pri prekarnem delu je pogosta negotovost, naj si bo to dohodkovna ali zaposlitvena. Pri tem negotovost ni rezultat delavčeve svobodne izbire. Strinjali so se, da je prekarnost pogosto prisotna v mladinskem sektorju. V mladinskem sektorju pogosto ne vedo, kaj bo čez tri mesece. Tudi pogodba za nedoločen čas po njihovih besedah »ne pomeni nič, če zmanjka sredstev iz projektov«. Sektor je namreč večkrat prisiljen v projektno delo, ki ne prinaša nujno dodane vrednosti. 

Mladinski sektor je tudi zelo rizično okolje iz vidika izgorelosti, mladinski delavci pogosto v svojem delovnem okolju prepoznavajo tudi pritiske. Delo je medtem zanje dostojno z vidika notranjega zadovoljstva, ko delajo z mladimi in vidijo njihov napredek in učinek svojega dela. 

Ob tem pa mladinski delavci opažajo počasne premike, s katerimi iskreno naslavljajo prekarnost in na ta način poskrbijo, da bo šlo tudi mladinsko delo v smeri dostojnega dela.

Foto: Jan Magdić