Nefiks
Zavod Nefiks je nevladna organizacija s statusom v javnem interesu na področju mladinskega sektorja. Poslanstvo zavoda je mladim in mladinskim organizacijam zagotavljati ustrezno strokovno podporo pri beleženju in evidentiranju neformalnega izobraževanja in učinkov mladinskega dela z namenom njegovega priznanja v širši družbi. Nadalje je namen zavoda mladim pomagati pri kariernem razvoju, zaposlovanju in aktivnem državljanstvu ter zagotavljati pomoč in podporo pri organizacijskem in drugem razvoju mladinskih in nevladnih organizacij.
Področja našega dela:
- e-Nefiks: Nefiks je vodilni sistem beleženja neformalno pridobljenega znanja v Sloveniji, ki mladim omogoča, da na enem mestu sistematično zberejo vse neformalno pridobljene in s strani organizacij potrjene kompetence. Obišči spletno stran e-Nefiks.
- Mladinski center Vič: organizirano funkcionalno središče za mlade, kjer se izvaja mladinsko delo, ki je organizirana in ciljno usmerjena oblika delovanja mladih in za mlade, v okviru katere mladi na podlagi lastnih prizadevanj prispevajo k lastnemu vključevanju v družbo, krepijo svoje kompetence ter prispevajo k razvoju skupnosti. Izvajanje vseh dejavnosti temelji na prostovoljnem sodelovanju mladih ne glede na njihove interesne, kulturne, nazorske ali politične usmeritve. Odprt je za vse mlade iz lokalnega okolja na Viču in širše. Obišči spletno stran Mladinskega centra Vič.
- Mreža KROJ: Mreža KROJ – mladinska mreža za karierni razvoj povezuje organizacije mladinskega sektorja, ki delujejo na področju kariernega razvoja mladih. Smo relevanten sogovornik odločevalcem, povezovalec reprezentativnih organizacij, ki postavlja standarde kakovosti na področju, mladim pa omogoča dostop do kvalitetnih informacij ter je prostor za razvoj potencialov. Mreža KROJ je vez med ključnimi akterji na mladinskem polju, ki spodbuja mlade, da ustvarijo svojo karierno pot. Obišči spletno stran Mreže KROJ.
- Stičišče Središče: Zavod Nefiks opravlja vlogo regionalnega stičišča nevladnih organizacij osrednjeslovenske regije v obdobju 2019-2023 in 2023-2027. Obišči spletno stran Stičišča Središče.
Spletna stran: https://nefiks.si/
Kontakt: nefiks@nefiks.si, 040 698 915
Inštitut za mladinsko politiko
Inštitut za mladinsko politiko je neprofitni zasebni zavod, ki se osredotoča na analizo področja mladine v kontekstu družbenega dogajanja, z namenom oblikovanja mladim prijaznejšega okolja za življenje in razvoj. Zavzemamo se za temeljito razumevanje potreb, želja in izzivov mladih, ter na podlagi pridobljenih ugotovitev oblikujemo in izvajamo ukrepe, ki spodbujajo njihovo aktivno vključevanje v družbo ter krepijo njihov družbeni in osebni razvoj.
Naša predanost je usmerjena v več področij dejavnosti:
- Vzpostavljanje in razvoj lokalnih mladinskih politik: Zavzemamo se za ustvarjanje političnega okolja, ki je pozitivno usmerjeno k potrebam in željam mladih na lokalni ravni.
- Mehanizmi participacije mladih: Verjamemo v aktivno vključevanje mladih v odločevalske procese na lokalni ravni in zagotavljanje njihovega glasu pri oblikovanju politik, ki vplivajo na njihovo življenje.
- Povečanje avtonomije mladih: Delujemo za ustvarjanje pogojev, ki omogočajo mladim večjo samostojnost pri odločanju o svojem življenju in pri oblikovanju lastne prihodnosti.
- Raziskovanje položaja mladih: S preučevanjem položaja mladih v družbi si prizadevamo za učinkovitejše sodelovanje mladih v procesih javnega upravljanja in izboljšanje njihovega položaja v družbi.
Neformalno učenje in usposabljanje mladih: Skozi različne aktivnosti in programe spodbujamo razvoj kompetenc mladih ter njihovo pripravljenost za aktivno vključevanje v družbo. - Sodelovanje mladih pri upravljanju javnih zadev: Zavzemamo se za vključevanje mladih pri oblikovanju in izvajanju politik ter zagotavljamo strokovna gradiva za vzpostavljanje in razvoj lokalnih mladinskih politik.
Naše poslanstvo:
Inštitut za mladinsko politiko si prizadeva spodbujati in razvijati mladinsko politiko na lokalni in nacionalni ravni v Sloveniji. Z osredotočenostjo na izvedbo temeljitih raziskav, izobraževanj in pripravo strokovnih gradiv, nudimo učinkovito podporno okolje posameznikom, občinam, njihovim združenjem in državi. Naš cilj je spodbujati trajnostno naravnano mladinsko politiko, ki aktivno vključuje mlade in izboljšuje njihov položaj na vseh ključnih področjih, kot so zaposlovanje, stanovanjska politika in izobraževanje.
Inštitut za mladinsko politiko je član naslednjih mrež oziroma z njimi tesno sodeluje: Mladinski kulturni center Hiša mladih Ajdovščina, Fundacija BIT Planota – stičišče nevladnih organizacij goriške regije, Urad Republike Slovenije za mladino, Slovenska
mreža prostovoljskih organizacij, Mladost na burji, CNVOS, Dypall network in Mreža KROJ.
Spletna stran: https://institut-imp.si/
Kontakt: info@institut-imp.si, 040 769 676.
Socialna akademija
Socialna akademija – Zavod za izobraževanje, raziskovanje in kulturo je nevladna organizacija s statusom delovanja v javnem interesu v mladinskem sektorju, ki izvaja mladinske dejavnosti na lokalni, nacionalni in mednarodni ravni. V zadnjih nekaj letih ji je bil s strani Urada RS za mladino zaradi pobude Mladinski delavec vsako leto priznan tudi status organizacije posebnega pomena, saj razvija usposabljanja za mladinske voditelje in delavce ter sisteme usposabljanj v sektorskih organizacijah.
Najbolj prepoznavni programi Socialne akademije na mladinskem področju so:
- Inkubator 4.0 (karienra in življenjska orientacija za mlade; https://inkubator40.si/),
- 10 ključnih stvari (projekt promocije in pridobivanja mehkih veščin; http://10kljucnihstvari.si),
- Ustvari film (projekt izražanja mladih skozi multimedijo),
- Popotniško novinarstvo (aktivna participacija preko popotništva in spletnih tehnologij; http://popotniskonovinarstvo.si),
- Mladinski delavec (razvoj sistemov usposabljanj v organizacijah v mladinskem sektorju),
- Inkubator (razvoj mladinskih pobud).
Na medgeneracijski ravni potekajo tudi naslednji programi:
- Vodim, torej sem (razvoj voditeljskih veščin),
- razgledan.si (državljanska vzgoja za vse https://razgledan.si/),
- Socialni teden (spodbujanje odgovornega državljanstva; http://socialniteden.si),
- Pedagogika spominjanja in sprave ter drugi.
Socialna akademija ni le izvajalka mladinskih aktivnosti, ampak na tem področju tudi razvija in uvaja razne inovacije. Ima tudi izkušnje z vodenjem mladinskih projektov in mladinskih pobud.
Spletna stran: https://socialna-akademija.si/
Knjižnica uporabnih gradiv: https://socialna-akademija.si/kategorija/publikacije/
Kontakt: info@socialna-akademija.si, 068 616 004
Mreža MaMa
Mladinska mreža MaMa je nacionalna mrežna organizacija, ki združuje in zastopa 56 organizacij, ki opravljajo dejavnosti mladinskih centrov v Sloveniji. Njen glavni namen je povezati mladinske centre in zastopati njihove interese v odnosu do vladnega sektorja, odločevalcev in drugih deležnikov. Redno sodeluje z lokalnimi in nacionalnimi deležniki, da bi oblikovala ukrepe in politike, ki bi izboljšali položaj mladih v družbi. Mladinska mreža MaMa s svojimi aktivnostmi spodbuja aktivno participacijo mladih, poudarja načela strpnosti, sodelovanja in hkrati krepi družbeno odgovornost med člani Kluba MaMa in širšo javnostjo.
Mreža MaMa s svojim delovanjem:
- Povezuje organizacije, ki opravljajo dejavnosti mladinskih centrov ali delujejo na področju mladinskega dela v Sloveniji;
- Zastopa skupne interese svojih članic v odnosu do različnih deležnikov;
- Redno obvešča članice in drugo zainteresirano javnost o vseh dejavnostih v zvezi z mladino in mladinskim delom;
- Organizira redna srečanja in spodbuja komunikacijo med članicami;
- Nudi strokovno pomoč članicam;
- Nudi neformalno izobraževanje za mlade in mladinske delavce;
- Spodbuja ustvarjalne aktivnosti in aktivno participacijo mladih;
- Z izvajanjem različnih nacionalnih in mednarodnih projektov krepi mladinske centre in mladinsko delo na lokalni ravni.
Kontakt: info@mreza-mama.si, 030 618 628
Zavod PIP
Zavod PIP je nevladna organizacija s statusom v javnem interesu na področju razvoja nevladnih organizacij in statusom organizacije v javnem interesu v mladinskem sektorju. Smo neprofiten zavod zasebnega prava za opravljanje dejavnosti s področja pravnega svetovanja, pravne pomoči posameznikom in NVOjem, informiranja o Evropski uniji, razvoja nevladnih organizacij ter s širokim dosegom na mladinskem polju.
Poslanstvo Zavoda PIP
V organizaciji redno skrbimo za razvoj pravne misli in iskanja naprednejših, bolj demokratičnih in humanih družbenih rešitev. S svojim delom poskušamo biti ključni člen utrditve pravne varnosti posameznika, nevladnih organizacij ter mladih. Sebe vidimo kot pomembnega nosilca osveščanja državljanov in nevladnih organizacij o njihovih pravicah in dolžnostih. Naše glavno vodilo je varovanje temeljnih človekovih pravic in svoboščin ter zavzemanje za pravno in socialno državo, ki živi v družbi civilnega dialoga.
Področja našega dela:
Regionalno stičišče NVO Podravja v obdobju 2023 – 2027: Zavod PIP kot regionalno stičišče organizacijsko in strokovno krepi NVO ter s spodbujanjem partnerstva med lokalnimi nevladnimi organizacijami, ki izkazujejo razvojni potencial ter drugimi deležniki (lokalnimi razvojnimi partnerstvi, občinami, razvojnimi agencijami, univerzo, podjetniškimi inkubatorji, mediji…) podpira prizadevanja NVO za naslavljanje potreb v lokalnem okolju. Z usposabljanjem NVO za zagovorništvo zagotavlja večjo vlogo in vpliv NVO pri oblikovanju lokalnih in regionalnih javnih politik.
EUROPE DIRECT Podravje: Namen Informacijske točke Europe Direct Podravje je informiranje prebivalstva v podravski regiji o Evropski uniji. Zraven informiranja skrbimo tudi za spodbujanje razprave o EU na lokalni ravni ter posredovanje odzivov na izvedene dogodke in aktualna dogajanja Predstavništvu Evropske komisije v Sloveniji. Mreža Europe Direct je eno od glavnih orodij Evropske unije, s katerim državljanom na lokalni ravni ponujamo informacije in dajemo povratne informacije evropskim institucijam. Ključni namen informacijskih točk je vzpodbujanje medsebojne komunikacije med evropskimi institucijami in državljani, predvsem na lokalni oz. regionalni ravni, ter aktivno vključevanje evropskih državljanov v razpravo o prihodnosti Evropske unije.
Aktivna mariborska mladina: S programom Aktivna mariborska mladina odgovarjamo na prepoznane potrebe mladih, saj mladim na eni strani omogočamo krepitev kompetenc: nova znanja, veščine, spretnosti, ki prispevajo k njihovemu osebnostnemu razvoju, splošni razgledanosti, spodbujajo njihovo kreativnost, omogočajo izkustveno učenje (npr. delavnice Izkušnja spreminja), na drugi strani pa zajema program tudi bolj poglobljene programe in aktivnosti, ki prispevajo k večji zaposljivosti in informiranosti mladih, saj mladim omogočamo dostop do znanj in izkušenj na podlagi katerih krepijo svoje konkurenčne prednosti za uspešen vstop na trg dela in pridobitev zaposlitve (npr. Pravnik v praksi). Program je vsakoletno prilagojen, tako da upošteva aktualne tematike na lokalni, nacionalni in EU ravni, pri čemer se poslužujemo tudi novih metod za izvajanje aktivnosti.
Brezplačno pravno svetovanje: za fizične osebe, v okviru katerega rešujemo pravne dileme in odgovarjamo na pravna vprašanja iz različnih področij prava, ne glede na socialni oz. materialni položaj posameznika. Program je namenjen občanom občin sofinancerk in študentom Univerze v Mariboru. Pravno svetovanje in pomoč s področja prava nudimo tudi nevladnim organizacijam (društva, zavodi, ustanove).
Spletna stran: https://zavodpip.si/
Kontakt: pip@zavodpip.si