Analiza študentskih del je pokazala, katera so najbolje plačana študentska dela za generacijo Z. Kot je ob tem zapisala Urška Česnik, koordinatorka in izvajalka programov na TiPovej, je analiza študentskih del uporabna, a je lahko tudi razumljena zelo enostransko. Jasno namreč pokaže, da so se študentska plačila izboljšala, boljše je tudi finančno stanje mladih.

»A prav tu je potreben kritičen razmislek. Vsi vemo, da so se ob povišanju študentskih plačil istočasno znatno povišali tudi življenjski stroški, posledično pa je bilo zvišanje študentskih plačil nujno,« poudarja Česnik. Ob tem navaja raziskave, ki kažejo, da je povprečni mesečni strošek za električno energijo v Slovenijo najvišji v Evropski uniji, medtem ko so cene v državah z višjim standardom znatno nižji.

Kot navaja, se v družbi pogosto hitro zaključi, da so generacijske razlike velike, da Generacija Z ceni svoje hobije, želi fleksibilnost, ni zanesljiva, da živijo mladi pari z dvojno visoko plačo in brez otrok, ker jim je prioriteta užitek in norenje. In tako poenostavljanje velikokrat vzbuja negativen odnos do mlajših generacij, čeprav mladi ne živijo v vakumu in se z mnogimi odločitvami za izbiro kariere le odzivajo na spremembe v svetu in družbi ter iščejo »smisel« v vsej tej noriji.

Tudi mladinske organizacije so pogosto v precepu, ko lahko naslavljamo zgolj poenostavljeno predstavljene potrebe in vrednote mladih ali pa istočasno odpirajo tudi širši kontekst in opozarjamo na vse dejavnike v ozadju, ki vodijo do tega, da mladi danes izražajo lastnosti in preference, opozarja Česnik.

Urška Česnik, TiPovej: Prav mi jim lahko pomagamo, ne samo s podporo, ampak predvsem z opolnomočenjem, da tudi sami postanejo zagovorniki prav teh širših pravic in sprememb v družbi, ki imajo še kako velik vpliv na njihov vsakdan, ne samo izbiro študentskih del ali karierne usmeritve.