Evropski trg dela se sooča z velikimi neravnovesji, za kar obstajajo številni in večplastni razlogi. Številne države poročajo v opaznem trendu povpraševanja po kadrih – Slovenija je ena od šestih držav, ki se v Evropski uniji sooča z največjim pomanjkanjem delovne sile (poleg Slovenije še Nizozemska, Francija, Belgija in Romunija), navaja poročilo EURES o neravnovesjih na trgu dela 2023.

Letošnja, že šesta izdaja Poročila EURES o neravnovesjih na trgu dela (EN) govori o primanjkljajih in presežkih na evropskem trgu dela ter podrobneje poda pregled glede pomanjkanja delovne sile v gradbeništvu. Poročilo pripravlja Evropski urad za delo (ELA).

Kljub počasnejši gospodarski rasti je opazen trend povečanega povpraševanja po kadru. Podjetja iščejo talente, ki so pripravljeni in sposobni zapolniti njihova prosta delovna mesta. Še posebej je izrazito povpraševanje po kadru v sektorjih kot so: gradbeništvo, inženiring, zdravstvo in informacijska tehnologija.

Razlogi so večplastni in odražajo dinamično naravo današnjega gospodarstva. Povpraševanje po novih veščinah narekuje predvsem digitalizacija ter tudi nujnost prehoda na bolj trajnostne prakse. Ključno vlogo imajo pri iskanju kadra tudi demografske spremembe. Poleg tega k izzivu iskanja kadra prispevajo tudi dejavniki, kot so neprivlačni delovni pogoji in neskladja med željami in pričakovanji iskalcev zaposlitve ter ponudbami delodajalcev.

Med poklici, ki so najbolj iskani na Evropskem trgu dela, izstopajo: vozniki in voznice težkih tovornjakov, zdravstveni delavci in delavke, zdravniki in zdravnice, natakarji in natakarice …

Demografske spremembe

V nekaterih razširjenih poklicih z velikim pomanjkanjem delovne sile je delež mladih delavcev in delavk nizek. Posledično se pričakuje, da bodo strukturna pomanjkanja ostala tudi v prihodnosti in deloma celo rasla, ko se bodo trenutni delavci in delavke upokojili in prihod mladih delavcev in delavk ne bo mogel zapolniti vrzeli, ugotavlja Evropski urad za delo.

Večje pomanjkanje delovne sile v določenih sektorjih gre pripisati tudi demografskim spremembam, s katerimi se soočajo številne države v Evropski uniji. Prebivalstvo v Evropi se stara in število delovno aktivnega prebivalstva se zmanjšuje. Posledično je na voljo vedno manj mladih ljudi za zaposlitev na začetnih delovnih mestih, hkrati pa narašča konkurenca med sektorji za njihovo zaposlovanje. To poudarja pomembnost sektorja, da se predstavi kot bolj privlačna destinacija za tiste, ki prehajajo iz izobraževalnega sistema na trg dela.