Zadnje dni so temperature zraka po Sloveniji zelo visoke, marsikatero delovno mesto pa nima zagotovljenega hlajenja zraka, zato je pomembno, da vemo, kaj o tem pravijo predpisi varnosti in zdravja pri delu.

Kot so zapisali pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije, pravilnik o zahtevah za zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev na delovnih mestih določa zahteve za zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev, ki jih mora delodajalec upoštevati pri načrtovanju, oblikovanju, opremljanju in vzdrževanju delovnih mest. Med temi zahtevami je opredeljena tudi temperatura v delovnih prostorih, in sicer v 25. členu omenjenega pravilnika.

Tam je določeno, da mora delodajalec zagotoviti takšno temperaturo zraka v delovnih prostorih med delovnim časom, da ustreza biološkim potrebam delavk in delavcev glede na naravo dela ter na fizične obremenitve, razen v hladilnicah, kjer pridejo v poštev kriteriji za delo na mrazu.

Vročina na delovnem mestu
Vročina na delovnem mestu lahko povzroči tudi zdravstvene težave.

V 25. členu tega pravilnika je tudi določeno, da temperatura zraka v delovnih prostorih ne sme presegati 28 stopinj Celzija, razen v t. i. »vročih delovnih prostorih«, v katerih so temperature zaradi sevalnih temperatur višje. V takih primerih mora delodajalec na ustrezen način poskrbeti, da temperatura zraka v pomožnih prostorih, na hodnikih in stopniščih, ki so povezani z vročimi prostori, niso višje od 20 stopinj Celzija.

V času vročinskih valov se odsvetuje delo na samem. Ljudje namreč običajno ne zmoremo sami pri sebi opaziti simptomov, povezanih s toplotnim stresom. Zato je pomembno, da znajo sodelavke in sodelavci prepoznati simptome ter za nas pravočasno pokličejo zdravstveno pomoč.

Toplotni udar je najhujši zdravstveni zaplet zaradi dela v ekstremnih temperaturah in terja zdravstveno pomoč. Do vročinskega udara pride, ko telo ne more več uravnavati svoje temperature. Mehanizem znojenja odpove, telesna temperatura se hitro dvigne in telo se ne more več ohladiti. Ko pride do toplotnega udara, lahko temperatura telesa v 10 do 15 minutah naraste na 40 stopinj Celzija ali več. Toplotni udar zahteva takojšnjo zdravstveno pomoč. Lahko povzroči trajno invalidnost ali smrt, če oseba ne prejme nujnega zdravljenja.

Zdravje na delovnem mestu (Vir: ZSSS)
Zdravje na delovnem mestu (Vir: ZSSS)

Ko se v delovnih prostorih pojavljajo temperature, višje od 28 stopinj – to je lahko tudi samo občasno, v prvi vrsti kot posledica višjih zunanjih temperatur, kar je značilno zlasti za poletne mesece –, mora delodajalec v tem času zaposlenim prav tako zagotoviti ustrezno toplotno udobje ter v povezavi s tem, če prihaja do prekoračitve dovoljenih temperatur oziroma do ugotovljenega neustreznega toplotnega udobja, sprejeti določene ukrepe.

Zaradi vročine je mogoča tudi prekinitev delovnega procesa

Ker običajno ne gre za stalno preseganje dovoljene temperature, se lahko delodajalec poslužuje tudi začasnih ukrepov, ki veljajo le v času prekoračenih najvišjih dovoljenih temperatur. Med njimi so običajno najpogostejši organizacijski, npr. prerazporeditev delovnega časa, krajši delovni čas, pogostejši in daljši odmori, ponudba ustreznih osvežilnih napitkov, zmanjšanje intenzivnosti dela in podobno, kot skrajni ukrep pa je mogoča tudi prekinitev delovnega procesa.

Vsekakor je dolžnost delodajalca, da s sprejetjem ustreznih preventivnih ukrepov delavkam in delavcem zagotovi varnost in zdravje v zvezi z delom. Za kakšne ukrepe se bo odločil, je njegova stvar, morajo pa biti opredeljeni v sprejeti izjavi o varnosti z oceno tveganja. Pri reševanju posamezne problematike v zvezi z varnostjo in zdravjem pri delu pri delodajalcu, vključno s toplotnimi razmerami, imajo pomembne vloge tudi delavke in delavci, predstavniki delavcev ter strokovni delavci, še dodajajo v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije.

Ministrstvo s predlogom sprememb glede zahtev v času visokih in nizkih temperatur

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pa je med tem napovedalo, da bo v javno razpravo dalo predlog za spremembo pravilnikov, ki urejajo delo na prostem v času visokih in nizkih temperatur.

Delavci bodo morali imeti v času višjih zunanjih temperatur na razpolago prostor za ohlajevanje ter v času nizkih zunanjih temperatur prostor za ogrevanje. V primeru dela na prostem v jasnem in sončnem vremenu, bodo delodajalci po predlogu pravilnik o zahtevah na gradbiščih obvezani delavcem zagotavljati ustrezno zaščito pred vplivi sonca in uporabo osebne varovalne opreme v skladu s predpisom, ki ureja uporabo osebne varovalne opreme delavcev, upoštevaje vremenske razmere.

Dela pri temperaturi zraka višji od 30 stopinj Celzija pa se bo lahko izvajale, če bodo delavci imeli možnost odmora v ohlajenih prostorih (največ 25 stopinj Celzija) vsaj na dve uri ter vsaj na 20 minut na voljo ohlajene brezalkoholne napitke.