V drugi epizodi podcasta »DD – dostojno delo« smo govorili z dr. Vesno Miloševič Zupančič, strokovnjakinjo za mlade in trg dela,  ki je izpostavila pasti, ki jih lahko prinašajo prekarne oblike dela.

Razmere na trgu dela so, kot je dejala, danes bistveno drugačne kot pred 10 ali 15 leti, ko smo govorili o finančni krizi. »Danes je bistveno več ponudbe kot povpraševanja, trenutno so tisti, ki imajo težave s kadri, delodajalce. Populacija mladih pada, kar nakazuje, da bo tudi v prihodnje več priložnosti za delo. A prve zaposlitve niso standardne, saj kar tri četrtine mladih ko vstopijo na trg dela, dobijo pogodbo za določen čas,« je dejala.

Dr. Vesna Miloševič Zupančič, strokovnjakinja za trg dela in mlade.

Pojavljajo se tudi primeri, ko se mladi ne želijo vezati, kar je bilo včasih nepredstavljivo. Še vedno obstajajo tudi “svobodnjaški” poklici, recimo v kulturi, novinarstvu, prevajalstvu. »Kar je zelo žalostno, tudi v javnem sektorju učitelji, pa gre za kader, ki je iskan, a pogosto dobijo pogodbe za določen čas. Tu bi morala biti pogodba za nedoločen čas,« je dejala Miloševič Zupančič.

Pravi tudi, da bi morali tisti samozaposleni, ki delajo za samo enega delodajalca, pri katerih so prisotni tudi vsi elementi delovnega razmerja, morali imeti pogodbo za nedoločen čas.

Prekarnost v mladinskem sektorju

Ob tem je Miloševič Zupančič, ki je z doktorsko dizertacijo raziskovala prav mladinski sektor, dejala, da v mladinskem in nevladnem sektorju pogosto ni dostojnih zaposlitev, a ne, ker ne bi želeli zaposlovati, temveč, ker za to ni na voljo financ, saj so zaposlitve pogosto vezane na projektno financiranje.

Celotnemu pogovoru lahko prisluhnete na tej povezavi:

 

»Mladinski delavci svoje delo vidijo kot poslanstvo, se razdajajo za mlade, po drugi strani pa ima to negativne posledice zanje, saj je delovni čas nerazporejen, pogosto so mladinski delavci poročali o izgorelosti, izčrpanosti, je poudarila.

Podcast “DD – dostojno delo” je del istoimenskega projekta, katerega glavna cilja sta izvajanje programa usposabljanja za mladinske delavce s področja prekarnosti ter delavskih in socialnih pravic ter informiranje mladih, organizacij v mladinskem sektorju in javnosti o problemu prekarnosti med mladimi.

Projekt je financian iz javnega razpisa Z mladinskim delom proti prekarnosti mladih, naložbo pa sofinancira EU iz Evropskega socialnega sklada plus. Pri projektu kot konzorcijski partnerji sodelujemo: Zavod Nefiks, Mladinska Mreža MaMa, Socialna akademija, Zavod PIP in Inštitut za mladinsko politiko.

Več informacij o projektu je na voljo na spletni strani dostojnodelo.si ter na Facebooku ter Instagramu.