Ena od tem, ki smo jo naslovili na uvodnem posvetu projekta »DD – dostojno delo«, ki je 30. maja potekal v Ljubljani, je bila tudi prekarnost v izobraževalnem sistemu. Mladinski delavci in delavke so opozorili, da so tudi zaposlitve v izobraževalnem sektorju lahko nestanovitne in ne omogočajo dostojnega življenja, saj zaradi kratkega trajanja pogodb težko načrtujejo karkoli.  Več sto šolnikov med poletnimi počitnicami prijavljenih na zavod za zaposlovanje, med temi prevladujejo mlajši zaposleni s pogodbami za določen čas, je nedavno poročal Radio Slovenija.

Julija se je na zavod za zaposlovanje prijavilo 900 oseb z zadnjim delodajalcem v dejavnosti izobraževanja. Največ jih je iz osnovnih šol, med njimi pa prevladujejo mlajši zaposleni s pogodbami za določen čas.

šola, izobraževanje
Simbolična fotografija (vir: Pexels).

Zastopniki zaposlenih v šolstvu pravijo, da gre za škandalozno prakso. Na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje pa so za Radio Slovenija pojasnili, da šole za določen čas običajno zaposlujejo osebe, ki nadomeščajo, ali pa osebe, ki ne izpolnjujejo pogojev za redno zaposlitev. Ravnatelji pa ob tem pravijo, da morajo skrbeti tako za upoštevanje zakonodaje kot za poslovanje zavoda, še poroča Radio Slovenija.

Pomembno je, da pri delu poznate svoje pravice, in poskrbite, da bo delo, ne glede na pravno-formalno ureditev, tudi dostojno. Konzorcijski partnerji v projektu »DD – dostojno delo«, izvajamo usposabljanja za mladinske delavce s področja prekarnega in dostojnega dela. Več o projektu in usposabljanjih lahko preberete tukaj. Aktivnosti nacionalnega projekta so za udeležence brezplačne. Projekt sofinancira EU iz Evropskega socialnega sklada plus.